wtorek, 26 stycznia 2016

Wychowywanie szczęsliwego dzieckaBy zrozumieć dziecko trzeba czasem na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść się w przeszłość do swojego dzieciństwa, przypomnieć sobie sytuacje jakie doprowadzały do szału twoich
rodziców. Jak je w tedy rozwiązali? jak ty czułeś się gdy to oni byli "górą" - a ty..? Jak myślisz jakie w tedy były by dla ciebie dobre rozwiązania i czy skończyły by się to dla ciebie dobrze? Niestety tego się nie dowiemy a tym bardziej nie zrozumiemy swoich postępowań w tamtych latach.
Większością przypadków jest nie możliwe do przeskoczenia ten etap rozumowania swoich dzieci, przecież to za łatwo było by. Dodatkowy próg do przeskoczenia to czasy tamte a dziś, technika w każdej dziedzinie poszła w górę, z resztą to problem wielopokoleniowy. Nic na to nie poradzimy że konflikt pomiędzy nimi jest ale nikt nie zaprzeczy że można sobie jakoś załagodzić problem.
Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych to książka którą obecnie darzę dużą sympatią. Porady zawarte w niej nie raz dały mi do myślenia, zanim powiedziałam ostatnie słowo  w konflikcie z dziećmi w roli głównej. 

Opis: ze strony www.wydawnictwoamber.pl
"...Wszyscy znają tę scenę ze sklepu: maluch zaczyna płakać, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca się na podłogę. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytację, podnosi głos, szarpie… Na twarzy umęczonego rodzica maluje się pytanie: „Boże, dlaczego to moje dziecko jest takie?”
Doktor Catherine Gueguen wyjaśnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, że takie zachowanie to nie wynik złego wychowania czy jakichkolwiek zaburzeń. To zupełnie normalna reakcja dziecka, związana z dojrzewaniem jego mózgu. Badania pokazały, że każdy obszar mózgu rozwija się inaczej i w innym tempie. Emocje i uczuciowość dojrzewają etapami. Dziecko jest wobec nich bezbronne i nie potrafi kontrolować swoich zachowań. Pozwólmy rosnąć mózgowi dziecka w łagodności – mówi Catherine Gueguen w „Le Monde. Science et Medicine”. Takie są wnioski z najnowszych badań nad rozwojem mózgu. Autorka pokazuje to na konkretnych, czasami kryzysowych przykładach, jakie znają wszyscy rodzice, i wyjaśnia, dlaczego powinni postępować z empatią. Współodczuwanie, bliskość i rozmowy pomogą w rozwoju mózgu dziecka, co zdecyduje o jego rozwoju emocjonalnym i intelektualnym. Dr Gueguen przestrzega, że przemoc może hamować rozwój mózgu. Jak mówi „ta wiedza nie ułatwi roli rodziców, ale uczyni ich bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi za postępowanie z dzieckiem, by dać mu szansę stać się szczęśliwym dorosłym”...."


Info:
Tytuł: Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych
Autor:  GUEGUEN CATHERINE
Tłumaczenie: Magdalena Trojankowska
Stron: 400
Oprawa miękka
format: 130x205

5 komentarzy :

 1. Mając w sobie dziecko najlepiej zrozumie się dziecko :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że troszkę więcej nie napisałaś własnych wrażeń z książki, bo jestem bardzo ciekawa. Jasne, że łatwiej zrozumieć dziecko widząc jego punkt widzenia :) Czasem warto wypisać na kartce błędy naszych rodziców, by nie popełniać tych samych. Być, tym kogo my potrzebowaliśmy będąc małym. Z drugiej jednak strony każdy jest inny i ma odrębne potrzeby, za którymi trzeba podążać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Często staram się rozpatrywać niektóre sytuacje z perspektywy dziecka... Wlaśnie te dotyczącemojego synka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Myślisz że możesz coś dodać od siebie? Napisz komentarz ;-)

Ps. Nie publikuje komentarzy z linkami do stron! Chcesz się zareklamować, zapraszam do kontaktu.