czwartek, 28 maja 2015

Higiena osobista dziecka


Moje dziecko od Września zacznie swój nowy rozdział w życiu czyli przedszkole. Ja jako mama już zaczęłam małymi kroczkami wprowadzać w jej życie zasady panujące w przedszkolu. Zwłaszcza że w tym temacie jestem już obeznana to już trzecie dziecko ;-)
Przedszkole to zabawa, nauka nowe znajomości, ......bakterie, drobnoustroje i choroby. Niestety taka kolej rzeczy i warto dziecko uświadomić jak ma się chronić przed chorobami.

W domu nie zwracamy uwagi na to jak dziecko pod względem higienicznym się bawi. Czasem weźmie zabawkę do ust by sobie pomóc zębami rozłożyć klocka, innym razem trzyma kredkę w ustach. Błędy popełniamy przy stole, próbujemy zupkę dziecka czy jest w odpowiedniej temperaturze czy dojadamy za dziecko nie zjedzonego posiłku. Dziecko widzi nasze postępowanie i nas naśladuje, a czynności które wykonuje nie krytykowane powiela dalej, tworząc w ten sposób nawyk. W przedszkolu dziecko robi to co z domu wyniosło,  dla tego tak ważne jest by kształcić dziecku zdrowe nawyki.

Maluch w przedszkolu przebywa pięć dni w tygodniu zdarza się że od wczesnego rana do późnego popołudnia. W pomieszczeniu przebywa dużo innych dzieci, które nie ukrywajmy większością o myciu rąk przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety dowiadują się dopiero od pani z przedszkola, są również dzieci, gdy jak pani nie widzi to lekceważą całe zasady przestrzegania higieny. Dzięki takim pojedynczym wyłamaniom z grupy, doprowadzają do roznoszenia drobnoustrojów i do rozprzestrzeniania się chorób.


 Najważniejsza zasada mycie rąk przed posiłkiem, po posiłku, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z placu zabaw, gdy wydmucha nosek. Większością już w przedszkolach wprowadza się mydło antybakteryjne które dodatkowo pomoże w dezynfekcji rąk.

Ważne by dziecko ciągle nie dotykało buzi. Nie wkładało rączek, czy obgryzało paznokci. Nie pocierało noska, buzi.

Dziecko musi widzieć że nie może kaszleć, psikać gdzie popadnie. Naucz żeby przy takich czynnościach ma obrócić się w stronę gdzie nie ma nikogo albo zakryć usta przed ramieniem. Dziecko musi umieć korzystać z chusteczki, absolutnie nie może wycierać nosa w rękawy.

Dzieci często zamieniają się czy częstują swoim posiłkiem. Ślina pozostawiona na kanapce przez jedno dziecko jest spożyta przez kolejne dziecko, to jest okropne ale niestety taka rzeczywistość. Podzielić się można posiłkiem z drugim dzieckiem, pod warunkiem że to drugie dziecko nie ma co zjeść a część posiłku jest oddana nie naruszona !!!


higienia dzieckaW przedszkolu (przynajmniej w tym w mojej miejscowości) dzieci w pierwszych dniach są zapoznawane zasadą przestrzegania higieny. I większością dzieci starają się trzymać dyscyplinę pod tym względem, ale dzieci które w domu już tego nie muszą przestrzegać, ich nawyk zanika. Dla tego tak ważne jest by trzymać kontrole i dawać przykład w domu. 


PS. Jak tam wasze maluchy z higieną?  kto zaczyna nowy etap od września, czyli przedszkole?


6 komentarzy :

 1. Fajny wpis! Moja mała ma dopiero rok z hakiem, ale to dobry moment, żeby powoli zacząć jej tłumaczyć zasady i uczyć higieny. Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U syna w zerówce tez tego pilnują, choć czasem bywa różnie. Ale temat bardzo ważny, trzeba rozmawiać i uczyć dziecko od najmłodszych lat pewnych zasad.

  OdpowiedzUsuń
 3. Higiena to podstawa .O myciu rączek powinny wiedzieć wszystkie dzieci i maluszki , ale niestety nie wszystkie dzieci wiedzą bo skąd jak w domu czegoś takiego nie ma :(
  Druga ważna rzecz to nie posyłanie chorych ,zakatarzonych ,kaszlących dzieci do przedszkola i szkoły .Ale widzę że to jakaś plaga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas w przedszkolu tego pilnują by dzieci chore nie przychodziły, rodzice już nie raz dostali nauczkę że gdy dziecko wydaje się podejrzanie nie wyraźne to zaraz dzwonią po rodzica a dziecko izolują od innych. A jeśli od razu opiekunka wyczai to jeszcze przy rodzicu mierzy temperaturę i niestety z powrotem do domu :-/

   Usuń
 4. My myjemy ręce zawsze po zabawie i powrocie z podwórka. Przed i po jedzeniu nie zawsze. Oli jeszcze sam nie je. Muszę zacząć wprowadzać te zwyczaje, bo od września Oli idzie do grupy żłobkowej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny wpis. Dbam o to by moje dziecko miało nawyk mycia rąk.

  OdpowiedzUsuń

Myślisz że możesz coś dodać od siebie? Napisz komentarz ;-)

Ps. Nie publikuje komentarzy z linkami do stron! Chcesz się zareklamować, zapraszam do kontaktu.