środa, 1 kwietnia 2015

Bezpieczeństwo dziecka w sieciDziś temat z listy słów kluczowych z jakich trafiacie na mojego bloga. Praktycznie nie schodzi z czołówki. Widzę zapotrzebowanie na taki temat na moim blogu. A też to znaczy że rodzice mają świadomość o internecie i jego wadach i zaletach zwłaszcza dla dziecka. 
 
Wiele rodziców młodych lub doświadczonych  martwi się o swoje pociechy, w dzisiejszych czasach spędzają godziny przed ekranem komputera, laptopem czy dość ostatnio popularne tablety i IPhone.  Jedne grają w gry online lub oglądają bajki,  inne korzystają z encyklopedii podczas odrabiania zadania domowego lub używają znanych nam komunikatorów i kanałów społecznościowych takich jak Facebook,  Twitter, Instagram czy YouTube. Cokolwiek nasze dziecko robi  przed komputerem, pamiętajmy o jego bezpieczeństwie. Dlatego w dzisiejszym poście, jako mama trójki dzieciaków, chciałabym się z Wami podzielić 5 wskazówkami jak dbać, aby nasze dziecko w bezpieczny sposób korzystało z Internetu każdego dnia. Mam nadzieję, że niektóre z tych wskazówek zostaną zastosowane w waszych domach. 

 5 praktycznych rad o bezpieczeństwu dziecka w sieci.

Rada 1: Poświęć więcej czasu na odkrywanie Internetu z Twoim dzieckiem
 Bardzo ważne jest, aby rodzic odkrywał Internet wraz ze swoim dzieckiem. Dzięki temu może on kontrolować strony internetowe i portale przeglądane przez dzieci. Rodzic powinien być pierwszą osobą, która zapozna swoje dziecko z Internetem. Dlatego zorganizujmy więcej czasu i poświęćmy więcej uwagi naszemu dziecku zwłaszcza gdy surfuje po Internecie samemu.

Rada 2: Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach w Internecie i zasadach bezpieczeństwa
 Wiele dzieci nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa i ryzyka, które niesie ze sobą Internet. Dlatego tak ważna jest edukacja i rozmowa. Usiądź z dzieckiem i uczul je na niebezpieczeństwo wynikające z nawiązywania kontaktów w Internecie i odwiedzania portali pełnych przemocy. Ostrzeż dziecko przed wszystkimi zagrożeniami, aby było one świadome zarówno zalet jak i wad korzystania z Internetu. Nic nie działa lepiej jak szczera rozmowa o charakterze edukacyjno-pouczającym.

Rada 3: Kontroluj czas dziecka w sieci
Dzieci bardzo łatwo uzależniają się od komputera czy Internetu, dlatego tak ważny jest balans i ograniczenia czasowe. Ustal z dzieckiem ile czasu będzie spędzać dziennie na przykład grając w gry dla dzieci w Internecie. Powiedzmy, że będzie to 1 godzina dziennie po odrobieniu lekcji. Po upływie tego czasu upewnij się, że dziecko zachowuje samodyscyplinę i samo wyłącza komputer. W taki sposób upewnisz się, że możesz ufać dziecku , a one zachowuje umiar we wszystkim.

Rada 4: Wyrozumiałym być rodzicem
Dziecko przez przypadek może wejść na stronę lub portal przeznaczony tylko i wyłącznie dla dorosłych. W takiej sytuacji zachowaj się jak wyrozumiały rodzic i wytłumacz dziecku, że nie powinno zaglądać na takie strony. Dowiedz się koniecznie jak doszło do takiej sytuacji od swojego dziecka. Gdzie kliknęło, co wpisało w wyszukiwarkę i jakiej witryny internetowej używało. Pomoże Ci to w przyszłości, aby taka sytuacja nie zdarzyła się już nigdy więcej. Również ważne jest, aby nie krzyczeć na dziecko i pokazać mu, że może nam ufać, a nie bać się nas.

Rada 5:  Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści 
 Jako rodzic musisz się koniecznie upewnić, że wszystkie nielegalne i szkodliwe treści znalezione w sieci są zgłaszane administratorowi strony lub danej witryny jak również na policji. Jest też wiele linii telefonicznych na które możesz zadzwonić i zgłosić niebezpieczne dla dzieci treści. Zrób dobry start i pamiętaj, że im szybciej działasz, tym lepiej!
 
A Ty jak chronisz swoje dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci? Podziel się swoimi radami i sposobami.5 komentarzy :

 1. Jak dzieci mają być bezpieczne, gdy w mojej szkole dla 1 gim wprowadzono tablety..

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że w takim wieku dziecko powinno być już uświadomione i rozważne pod tym względem. Pod warunkiem że rodzice wcześniej gdy dziecko wchodziło w etap poznawania internetu nauczyli prawidłowego obchodzenia się z tym tematem.

   Usuń
 2. kwestia na którą na prawdę warto zwracać uwagę, dobrze że poruszasz taki temat. moja córka przyjdzie na świat dopiero w czerwcu i na razie nie muszę się tym martwić ale wprzyszłości na pewno będę zwracała na to wielką uwagę http://creamshine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem ZA jesli chodzi o takie tematy. Bardzo fajny artykuł :) pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis!
  http://fashionable.com.pl/

  OdpowiedzUsuń

Myślisz że możesz coś dodać od siebie? Napisz komentarz ;-)

Ps. Blogerzy! nie publikuje komentarzy z linkami do waszych stron, jeśli chcesz być ZAUWAŻONYM bądź kreatywny i wyraź to słowami w komentarzu bez spamu :-)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...